iHub je internetový magazín pro nezávislé autory a širokou veřejnost


Článek

iH

06.05.2013 05:15

Česko začínajícím podnikatelům nepřeje

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

72% studentů míní, že současné prostředí v Česku nepřeje začínajícím podnikatelům. Pouze 10% studentů tvrdí opak. Je to špatná zpráva pro naší zemi. A pokud se příští rok dostane k moci levice, situace se zřejmě ještě zhorší. Mladí lidé se do podnikání nikterak nehrnou. Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků k tomu uvádí:"Prohlubování příkopu mezi živnostníky a zaměstnanci je při rostoucím vlivu levice jednou z příčin, proč mladí nevnímají podnikání jako svůj cíl. Podnikání vyžaduje odvahu a připravenost zažívat jak úspěchy, tak prohry. A právě to je to, do čeho se mladí moc nehrnou."

Jak studenti vnímají Česko

Tvrzení % odpovědí
Rozhodně nepřeje začínajícím podnikatelům 18
Spíše nepřeje začínajícím podnikatelům 54
Spíše přeje začínajícím podnikatelům 9
Rozhodně přeje začínajícím podnikatelům 1
Nevím 18

Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

03.05.2013 18:48

Finanční ústava – dělají si z nás srandu?

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Finanční ústava je nástrojem, který má zabránit zadlužování státu nezodpovědnou politickou reprezentací, a při jejím neplnění (překročení stanovené míry veřejného dluhu = špatné hospodaření státu) má být politik sankcionován snížením platu. Podle původního návrhu mělo též dojít k současnému zmrazení platů státních zaměstnanců a výdajů do zdravotnictví. Skvělá myšlenka. A jaká je realita?

Doporučení

Máte potíže se zrakem?

 

Všichni máme v živé paměti urputné boje mezi koalicí a opozicí, kde, při existenci křehké většiny, je jazýčkem na vahách jen několik málo hlasů. Jakmile ale dojde na „jejich“ peníze, rázem se sjednotí v jeden sourodý šik a hlasují svorně jako by se nechumelilo.

Kalouskův argument ohledně důležitosti společné dohody s opozicí, co se týče stanovení únosné míry veřejného dluhu (hranice se posunuje oproti plánovaným 45% až na 50% vůči HDP), je neuvěřitelným a absurdním divadlem hodným mistra veletočů Kalouska.

(více ZDE: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/223768-kalousek-chce-uzavrit-s-cssd-kompromis-a-financni-ustavu-zmirnit/)

Celému národu na očích se nestydí navyšovat státní dluh i přes to, že jeho hlavní volebním tahákem byla složenka, jejímž prostřednictvím apeloval na voliče s tím, že je třeba šetřit, abychom se nedostali do dluhové pasti. Jeho proslulá formulace „prožrali jsme to a proflákali“ je další slovní perlou z řady zcela rozporuplných a kontroverzních názorových nesmyslů plynoucích z jeho zřejmě opileckých nálad. Dnes, tak jak již mnohokrát, dělá Kalousek přesně opak toho, co se vší váhou své funkce ministra financí roztroubil před volbami do médií.

S drzostí (nebo možná hloupostí) doslova neslýchanou si další politický matador, Stanjura z ODS, troufne říct celému národu, že navýšit dluh o 200 miliard je třeba z toho důvodu, abychom neskončili jako Řekové. No, domnívám se, že po tomto „zdařilém“, zcela naruby otočeném závěru, už ODS zřejmě nebude volit nikdo, snad kromě příslušníků přebujelé státní správy, která si může oddychnout, neboť jejich platy zmraženy ani poníženy nebudou. ODS společně s TOPkou, ČSSD a KSČ finanční ústavu pohřbívají ještě před jejím vlastním zrodem.

A tak, milý národe, spolu s navýšením státního dluhu můžeme očekávat další razantní zvyšování daní, cen energií, potravin, ale hlavně zásadní snižování hodnoty vkladů, důchodů včetně toho, co uvidíte na výplatní pásce (tedy pokud vůbec nějakou uvidíte). Přece někdo to šlendriánství zaplatit musí.

Petr Havlíček

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

20.04.2013 08:56

Potřebujeme vaši pomoc

Potřebujeme vaši pomoc.

Možná jste již zjistili, že na serveru iHub.cz jsou zajímavé a originální články. Dali a dáváme si na nich záležet. V anketě v levé dolní části této stránky hlasovala většina z vás pro "ANO, TENTO PROJEKT JE DOBRÝ NÁPAD". Spoustu věcí zvládneme bez jediné koruny. Pokud zde však mají být jenom ty nejlepší články a v hojném počtu a má se zapojit více kvalitních autorů, potřebujeme peníze na rozvoj. Server bude potřebovat i profesionální redesign. Přispějte libovolnou částkou. I kdyby to měla být jenom padesátikoruna (cena jednoho Red Bull na benzince), velmi to pomůže. V levé horní části serveru najdete ten nejrychlejší způsob zaslání finanční částky - Donate. Nebo mi napište na jhy(zavináč)jhy.cz a domluvíme se individuálně.

Budeme zde i průběžně uvádět celkem vybranou částku. Zatím začínáme, takže aktuální stav účtu je 0,-Kč. Seberete odvahu jako první?

Děkujeme. 

Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz

—————

20.04.2013 07:12

Dejme výpověď vládě a nefunkčnímu managementu

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Vláda, poslanci, senátoři, president, soudci a všichni státní úředníci jsou našimi zaměstnanci a my, občané, jim prostřednictvím voleb můžeme dát výpověď. Důvodů by se za poslední dobu našla hned celá řada. Kradou, jsou neschopní, nehájí zájmy občanů, ale jen sebe samých a svých partají, jsou zkorumpovaní a hlavně - zadlužují stát a snižují životní úroveň nás všech.

Doporučení

Máte potíže se zrakem?

 

Pokud se podíváme na stát z ekonomického pohledu, jde o subjekt se stejnou hospodářskou charakteristikou a programem, jakou má kterákoli výrobní organizace, ale i rodina či jednotlivec. Aby hospodářství těchto subjektů prosperovalo, musí se řídit ekonomickými pravidly, tedy dodržovat vyváženost procesů mezi příjmy a výdaji (tj. mít vyvážený rozpočet). V rámci uvedených subjektů za tímto účelem probíhají činnosti, jako je plánování, organizace, výroba, směna, prodej, investování či spotřeba statků a služeb. Hospodárnosti se zde dosahuje využitím dostupných prostředků, tak, aby v ideálním případě bylo dosaženo maximálního možného zisku při vynaložení co nejnižších nákladů.

Toto je, vážení, jednoduchá definice pro dobré fungování státu, firem, rodiny i jednotlivců. A protože většina z nás ví, jak má fungovat firma, rodina nebo náš soukromý rozpočet, pojďme se podívat, jak funguje ten náš stát. 

Mnoho občanů vzhlíží k presidentovi, vládě, parlamentu a dalším řídícím strukturám státu jako k neomylným autoritám, které pevně drží otěže moci. Dost velká skupina národa je stále ještě schopna se této struktuře i hluboce klanět a zcela bez vlastního kritického úsudku tuto moc nekriticky poslouchat a také volit.

Mnoho občanů si vůbec neuvědomuje skutečnost, že všichni státní úředníci, kterých máme vskutku požehnaně, jsou ve své podstatě našimi zaměstnanci a my, občané, jsme jejich zaměstnavateli. My je platíme z našich daní a oni pro nás pracují. Hlavní a rozhodující autoritou našeho státu jsme tudíž my, občané.

Jaká je naše skutečná moc a důsledky vlády současných moci chtivých padouchů?

Důchodce se klepe strachem, jestli mu vystačí důchod alespoň na základní potraviny a bydlení, zaměstnanec se klepe strachem, aby nedostal výpověď a nepřišel o barák, na němž vázne hypotéka. Zaměstnavatel se klepe strachy, jestli bude mít na odvody, daně, výplaty, úvěr a zda nebude muset propouštět a banka mu poté všechno nesebere. Studenti se obávají, že v pracovním procesu nenajdou adekvátní uplatnění, učitelé zase, že jich je moc a 17 tisíc dostane výpověď. Státní úředníci se děsí možnosti, že by mohli přijít o svoje korýtka, a někteří i o pořádná koryta. Pokud se občan, nedej bože, dostane před soud, klepe se strachy, jestli náhodou není soudce navedený nebo podplacený protistranou. Noční můrou bankéřů zase je, že by si lidé, z obavy o svoje chatrné úspory, pro své peníze mohli přijít a banky zkrachují, protože na výplatu takové hotovosti prostě nebudou mít. A vláda jen hledá a hledá, čím by té holotě ještě utáhla opasky….. Na každého desátého občana je podána exekuce, včetně důchodců. Ke dnešnímu dni je evidováno 70 000 exekucí na důchod. Za poslední rok vzrostl počet příjemců dávek v hmotné nouzi o závratných 53%. Státní dluh se, v přepočtu na jednoho občana, blíží 170 000,- Kč a celkový veřejný dluh již brzy dosáhne hranice 1,8 biliónů Kč. Firmy padají jedna za druhou a nezaměstnanost roste a roste. Na druhé straně banky bohatnou a obchod s burzovními deriváty vzkvétá a šroubuje ceny benzínu a energií do závratných výšin. Opravdu super výsledky, na které politici mohou být právem hrdí.

Že by se někdo z těchto pacholků, kteří dvacet let řídili náš stát od deseti k pěti, přiznal, že za současný stav nese svůj díl odpovědnosti, to se doposud nestalo a velice se obávám, že se to ani nestane. A tak dozrál čas…. Nezbývá nic jiného, než dát současnému pravolevému politickému uspořádání a všem jejich pohůnkům sbohem. Je třeba se vrátit na startovní čáru a stanovit nová seriozní pravidla založená na vyvážené ekonomice a hlavně se vypořádat se všehoschopnými darebáky, jinak se bude vše opakovat znovu a znovu. Sametová revoluce je toho zářným příkladem.

Tzv. levice lže národu, co se do něj vejde, tzv. pravice neplní své sliby a klidně zvedá daně a všichni dohromady se drží zuby nehty svých poslaneckých a senátorských koryt.

Za rok bude mít každý občan - volič možnost dát všem těmto politickým neschopným kreaturám výpověď, neboť pánům poslancům končí jejich čtyřletá smlouva. Jak? - Jednoduše tím, že jim nedá svůj hlas.

Petr Havlíček

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

17.04.2013 04:46

Jak nastartovat váš byznys v době recese?

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

 

Posledních několik let si český podnikatelský sektor prochází celkem těžkým obdobím. Vidím to ve svém okolí. Zhoršuje se platební morálka českých podnikatelů a firem. Průměrná doba splácení faktur v naší zemi se prodloužila na 45 dní. Sám řeším s několika klienty faktury, které jsou bohužel i několik měsíců po splatnosti a je to někdy boj. Přitom vím, že některé firmy finanční problémy skutečně mají a není to z jejich strany nějaká "hra". Jak z toho ven? Jak popohnat a nastartovat byznys i v těžkých časech?

Náročnou ekonomickou situaci řeší řada firem bohužel tím nejhorším možným způsobem a to tak, že omezí nebo zcela ukončí investice do marketingu. To není moc dobrý nápad! Zrovna v době krize, kdy i ceny za reklamu se často dostávají dramaticky dolů, by se měly investice do reklamy naopak zvýšit. Trh se obsazuje nejlépe právě v těžkých dobách, kdy konkurence často značně klopýtá. A tohle zjištění, to není nějaká spásná myšlenka, kterou jsem teď vymyslel. To jsou desítky let osvědčené věci.

Do jaké reklamy a marketingu se ale vyplatí nejvíce investovat?

Kde dostanete nejlepší poměr výkon/cena? Specielně v době recese, kdy se počítá každá koruna? Jsem přesvědčený o tom, že pro naprosotou většinu byznysů má nejlepší poměr výkon/cena investice do internetového marketingu. Žijeme v době internetové a nelze to nevidět a ignorovat. Přijde mi, že velké firmy, případně nadnárodní korporace, to již pochopily před několika lety a skutečně do internetového marketingu putuje z jejich účtů čím dál více peněz. A mají to často velmi dobře spočítané, což internet a příslušné on-line nástroje umožňují. Hůře jsou na tom středně velké a malé firmy. Nejhůře jsou na tom podle mého pozorování firmy do 3 zaměstnanců a OSVČ. Malé firmy v tomto státě podle mne internet ještě z velké části ani neobjevily a do internetové propagace neinvestují velmi často vůbec nic.

Řešení?

Přitom se nemusí jednat o žádné extra velké částky. I 1500,- měsíčně investovaných do internetového marketingu může znamenat dramatický rozdíl a především přinést nové tak očekávané zakázky. Mít firemní stránky, kde je v zásadě pouze popis firmy, popis produktu a služeb a kontakt a mít zde návštěvnost 20 denně, to je skutečně k ničemu. Takto nové klienty na internetu jenom těžko získáte. Přitom se s tím dá během 6-12 měsíců dramaticky pohnout.

Takže, pokud jste malá či středně velká firma, potřebujete nové zakázky jako sůl a zatím jste on-line reklamu zcela ignorovali, začněte s tím proboha rychle něco dělat! Není to žádná věda, pohnout se s tím dát velmi rychle a rád vám s tím pomohu.    

Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

08.04.2013 00:05

Tisková zpráva: spuštění nového finančního portálu Investportal.cz

S finanční inteligencí českého národa to není ani 23 let po revoluci nikterak slavné. Na tuzemském finančním trhu se pohybují renomované i méně známé finanční společnosti, které poskytují služby, jež by rozumný a finančně vzdělaný člověk neměl nikdy přijmout. I proto patří tuzemské banky mezi jedny z nejziskovějších na světě. Provozovatelé nově spuštěného finančního serveru Investportal.cz chtějí právě v této oblasti Čechům a Češkám pomoci.

Za novým projektem stojí skupinka podnikatelů a profesionálních investorů. Redaktor Petr Dvořák říká na důvody spuštění serveru toto:"Nejsme zaměstnanci finančních společností a nikdy jsme nebyli. Nejsme na nikom závislí a můžeme si dovolit ten luxus provozovat zcela nezávislý finanční server. Kolik takových webů v Čechách doopravdy je? Živíme se jako podnikatelé a profesionální investoři. Máme mnohaleté zkušenosti v oblasti financí a investic a chtěli jsme lidem v této oblasti prostě pomoci. Otevřít jim oči, či ještě lépe - ukázat jim cestu. Chceme se koncentrovat především na praktickou stránku věci. Peníze a investice - tomu se budeme věnovat přednostně.".

Podle redaktora Petra Dvořáka se server zaměří na několik užitečných oblastí. Na Investportalu tak najdete čerstvé aktuality a kvalitní články. Dále osobní zkušenosti autorů i bloggerů. Infografiky připravené speciálně pro tento projekt. Popis investičních instrumentů i investiční tipy. Blogy uživatelů. V budoucnosti se na serveru objeví například sekce pro majitele firem či on-line aukce a další užitečné sekce a služby, které si chtějí provozovatelé zatím nechat pro sebe.

—————

27.03.2013 22:30

Agenti Mississippi Gore & Gahan kontra Gumová kachna Ben

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Recenze alba Depeche Mode – Delta Machine (13 skladeb, celková délka 57:55, vydavatel Columbia Records).

 

 

Nové album Delta Machine zvukově i ideově navazuje na předchozí sbírku songů. Přesto mohu čtenáře dopředu potěšit sdělením, že nový počin elektro-rockerů z Basildonu album Sounds Of The Universe poráží rozdílem třídy. K zvukové dokonalosti desek z 90. let má sice daleko, ale alespoň zde není vyložená nouze o potenciální hity.

Jak už se pomalu stalo u Depeche Mode tradicí, album zahajuje ošklivý pazvuk, snad aby kapelu nikdo neobvinil z komerce, zvlášť nyní, kdy si již přestala hrát na „nezávisláky“ a po 33 letech začala vydávat pod hlavičkou mainstreamového labelu. Zvukový felčar Ben Hillier opět naordinoval písním kultovní trojice trochu prapodivnou, dubstepovou dietu a kapele zjevně stále nedošlo, že tento jistě sympatický pán je spíše šarlatán s padělaným diplomem.

Doporučení

Máte potíže se zrakem?

 

Nechci dubstep jako žánr zavrhnout, ale na kombinaci acidu a elektronických experimentů z konce 70. let neshledávám nic tak objevného ani natolik zábavného, aby bylo nutné jím zanášet skladby, které by v jiném aranžmá a s jiným zvukem vyzněly podstatně lépe. Nejde jen o neotesané acidové zvuky, které už před řádkou let tak pěkně emuloval počítačový program jménem Rubber Duck (Gumová kachna), a které by se měly používat jen jako občasné koření, ale také o zvuky bicích, jež u mne vyvolávají rozpaky. Je ale fakt, že opravdu dobré „škopky“ měla kapela naposledy na albu Ultra. To pochází z roku 1997.

Vraťme se ale k dramaturgii alba. Pozici „otevíráku“ Welcome To My World ospravedlňuje spíše název a nikoliv síla písně. Zahajovat album nehitovou pomalou písní většinou nevěstí nic dobrého, ale tentokrát si kapela naštěstí nechala to nejlepší na druhou polovinu alba. Následuje píseň Angel, kterou Depeche Mode představili veřejnosti jako první již na podzim loňského roku. Song nevyvolal dostatečně nadšené hýkání, a proto nebyl nakonec použit jako pilotní singl z nového alba, což byl zřejmě nevyřčený úmysl kapely. Píseň s naléhavým zpěvem a valivou basovou linkou ve slokách určitě není špatná, ale k nejlepším také nepatří. Úlohu pilotního singlu nakonec převzal následující song Heaven. Ničím výjimečná klavírní balada asi vyloženě nenadchne a nepochybně vyvolala u mnohých otázku, zda zrovna tato skladba je vhodná jako tahoun celého alba. V každém případě, vzhledem k tomu, že loni Gahan natočil s projektem Soulsavers v podobném stylu celé album, není těžké si domyslet čí slovo mělo tentokrát největší váhu.

Následuje první příspěvek nové skladatelské dvojice David Gahan – Kurt Uenala, Secret To The End. A hned první vzorek z produkce je dosti příjemným překvapením. Sláva Bohu na nebesích, že Gahan zřejmě pochopil, jaká impotence sálala ze songů, které dodalo trio Gahan-Eigner-Phillpott na Sounds Of The Universe. Výsledkem skladatelské vyprázdněnosti a nepsaných kvót byla asi nejslabší singlová skladba v dějinách kapely (Hole To Feed). Další příspěvky Uenaly a Gahana jsou ještě lepší a kapela si již jistě láme hlavu, která píseň z dvojice Broken a Should Be Higher nakonec dosedne na gahanovský post třetího singlu. Mimochodem, u druhé zmíněné si říkám, zda si Gahan na sebe neupletl až příliš velký bič. Bude jistě zajímavé sledovat, jak bude schopen vyzpívat pro něj netypické výšky naživo.

Výrazným aspirantem na čtvrtý singl bude určitě Soft Touch/Raw Nerve. Pozitivně nabitá píseň z rodu Route 66 by se jistě skvěle vyjímala jako podklad k filmu 101. Svou rychlostí, osminovým rytmem a zvukem kytar, puštěných buď bez větších úprav či jako zpětné smyčky, by se skutečně na Music For The Masses vyjímala.

Závěr desky zajišťuje druhý singl Soothe My Soul, jehož refrén evokuje blahé doby slavného singlu Personal Jesus. Zde se kapela ukazuje v momentálně nejlepší formě. Výrazná skladba s jednoznačným a chytlavým rytmem i melodií je přesně to, co basildonskému triu sedí nejlépe. Následuje ještě Goodbye, jejíž dřevní kytarové blues nejdříve čeří arpeggia analogového syntezátoru, aby bylo vystřídáno naléhavým refrénem, jenž na konci skladby vyústí v extatické slití vokálů, dupavého rytmu, kytary a vkusně zkreslených analogových syntezátorů. Depeche Mode si prostě na silné závěry potrpí a ani teď nezklamali. Osobně bych si ale přál, aby vedle loučení s bolestí došlo také k rozloučení s dosavadním producentem. Jinými slovy, aby vedle Goodbye, pain zaznělo i Goodbye, Ben.

Hodnocení: 82%

recenzent: Hynek Rozkovec

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

23.03.2013 08:35

Něco tady zavání...

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Je David Kirš tím, za koho se vydává?

Před tím, než jsem se rozhodl napsat toto jsem strávil notnou chvíli hledáním na českém webu. Popravdě nejde mi o jeho osobu jako takovou, podobných "kazatelů" amerického ražení o úspěšném businessu je plná kabelovka, ale až jedna věc mě zarazila a vyvedla z míry.

Doporučení

Máte potíže se zrakem?

 

Říkat, že mám něco nejlepšího většinou zavání průšvihem, nebo hloupostí. V případě DK je to první případ. Tento člověk mi nevadil až do doby, kdy se začal montovat do mého řemesla a řemesla společnosti ve které pracuji.

Email DM (direct marketing) je marketingový nástroj, který jsem v minulosti hojně využíval a dnes prostřednictvím vlastních zdrojů a subdodavatelů poměrně úspěšně sem-tam prodáme. Nicméně zavaluje mě evidentně poměrně vysoko bidovaná reklama této postavy, která ví jak na to a postaví vám skvělé letadlo. Dal jsem si chvilku a nenašel jsem žádnou pořádnou recenzi ať již zachycující pozitivní, nebo negativní výsledky spojené ať už s Milionovým imperiem, nebo s Email Academy. Na první pohled mi to přišlo zavádějící, ale po chvíli jsme se dovtípil. Pro rýpaly nevěnuji pozornost emočním výlevům na FB. Je zřejmé, že žádné extra pozitivní reakce nebudou, protože to zkrátka nefunguje a kdo se nachytal evidentně má potřebu se s tím chlubit stejně tak, jako kdyby v klubu sbalil ladyboy prostitutku.

Nicméně co s naším expertem na mailing a nastartováním svého businessu?

Jedná se o představení velmi obecných tezí s nahraným potleskem schovaným za pozlátkem několika sladkých slůvek, jenž ty obyčejnější "nakopne jiným" směrem, tak aby v závěrečných celovečerních dílech utratili svoje první a poslední peníze na v důsledku jen mizivě funkční formu propagace.

Dovolte mi závěrem také jedno klišé: Posuzuj člověka podle toho kým se obklopuje.

Měl jsem možnost telefonicky hovořit s jedním člověkem, který zřejmě "zastupuje" Email Academy. Začal se záminkou, že chce nakoupit mediální prostor od našeho vydavatelství. Jakmile jsme z něj vytáhl několik informací, jako z chlupaté deky, chtěl od nás emailing na test, to opravdu neděláme, následně se pokusil vytvořit mi nabídku na affil. Jelikož byl natolik neodbytný, vyzkoušel jsem nejstarší trik, který znám, požádal jsem o ho o zaslání emailu. Udělal to poměrně v krátké době, nicméně jeho nabídka byla natolik neseriozní, že na odpověď stačila jedna věta a sakrastické poděkování. Nicméně a to mu asi poradil DK obratem zavolal a začal přesvědčovat. Byl odmítnut hrubým způsobem.

Jaké je však riziko v těchto šarlatánech různého průmyslu a musím přiznat, že v reklamě a marketingu mají vyšší hojnost, než v jiných odvětvích. Problém je v tom, že když znechutíte velmi podmanivými prostředky s téměř zázračnými účinky obyčejné lidi, vytvoří si z velké míry averzi i k ostatním, serioznějším a sice ne vysněně, ale funkčním prostředkům komunikace.

Doporučuji tedy s DK nakládejte dle svého, ale raději mrkněte třeba na vivnetworks s jejich pokročilým marketingovým nástrojem silverpop.

Pavel Pastor

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

19.03.2013 11:12

Češi, pochopme konečně demokracii!

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Strany a politiky si nevolíme proto, abychom měli, na co nadávat, ale proto, aby zastupovali naše zájmy. Občas mi přijde, že u nás nechceme nic řešit z jednoho prostého důvodu – bojíme se, že kdybychom začali věci skutečně měnit, neměli bychom pak na co nadávat. Co s tím?

Naše země je již přes dvacet let formálně demokratická a svobodná. Oficiálně je zaručena rovnost lidí před zákonem, existuje právní stát i svobodné tržní prostředí. Těžce bychom ale hledali lidi, kteří by tvrdili, že tyto hodnoty existují i reálně. A co víc, že by existovaly v našich myslích. Masarykovo „Tož demokracii bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty,“ se zdá být v naší zemi již nadčasovým.

Doporučení

Eastwander XXL

 

Nepřijde mi normální, abychom měli vládu, která nemá podporu drtivé většiny občanů. Vláda ji sice má od většiny sněmovny, tedy tu, kterou získala v minulých volbách. Nicméně ani tam ta podpora nebyla příliš slavná. Třetina hlasů propadla. Třetina lidí ani nešla volit. Lidé si ale stále stěžují, že jejich hlas není slyšet, že jejich zájmy reálně nikdo neprosazuje. Můžeme se právem vymlouvat na volební systém. Ale ten stejně nezměníme jinak, než volebním úspěchem v rámci tohoto systému.

Inspirace pro Nigérii

Když jsem si četl článek o jedné africké zemi, napadlo mě, že jsme na tom docela podobně. "K ideální demokracii má ovšem Nigérie se svým politickým klientelismem, obrovskou korupcí a silnou pozicí lokálních oligarchů stále velmi daleko." Připomíná vám to něco?

Jenže na rozdíl od Nigérie jsme na tom stokrát lépe. Nikdo nám nebrání zakládat nátlaková občanská sdružení, lobbovat, zkusit štěstí v zavedených stranách, založit nové, veřejně se vyjadřovat. Jsme taky národem vzdělaným, máme svobodný přístup k informacím, téměř všichni jsme taky o dost bohatší než průměrný Nigerijec.

Myslím si, že je velice užitečné se na naši situaci podívat zvenku. Právě pohledem na země, které jsou na tom hůře, ale mají to v zásadě podobné. Mafiánské gangy využívající svou příležitost. Příležitost v zemi, jejíž veřejnost je líná se skutečně starat o své politické záležitosti, které stačí si zanadávat a vyžívat se v mentalitě oběti. A přitom je to trochu zvláštní. Téměř každý občan dobrovolně investuje většinu svých příjmů do organizace, která mu jeho těžce vydělané peníze rozkrade, zbytečně přerozdělí nebo jinak vyplýtvá tam, kde by on očekával kvalitní a efektivní práci pro dobro všech.

Co mohu udělat právě já?

Pokud máme Českou republiku rádi, máme v úmyslu zde i nadále žít, pečovat o dědictví našich předků a nestydět se, až ji budeme předávat svým potomkům a vnukům, hledejme místo planého stěžování si na blbosti, které stejně nemůžeme ovlivnit, raději způsoby, jak ji můžeme měnit každý den ze své aktuální pozice k lepšímu.

Inspirace je všude dost – např. na tento blog jsem dal spoustu užitečných nástrojů a odkazů, jak lze naše prostředí měnit každý den o kousek k lepšímu - https://myemigrovatnechceme.blogspot.cz/.

Miroslav Návrat

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

13.03.2013 13:08

Cesta pro českou sociální demokracii

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Příští vládu povede ČSSD. Ať už se nám to líbí nebo ne, naší zemi by těžko prospělo, kdyby ji další čtyři roky vedly nereformované, korupcí prorostlé a ideově vyprázdněné ODS a TOP 09 s partou přeběhlíků. Vláda antilídra a neprozíravého exministra financí Bohuslava Sobotky, řízena z Hradu Zemanem s účastí nebo minimálně podporou komunistů nezní, pravda, o moc lépe. Jak by to ale mohla česká sociální demokracie zahrát, aby to bylo pro demokraticky smýšlející občany v naší zemi přijatelné? Na čem to naopak může selhat? A jakou vidím cestu pro demokratickou část české levice vůbec?

Doporučení

Eastwander XXL

 

Pozitivní program demokratické levice 21. století v českém kontextu?

1) Skandinávie jako vzor – vize České republiky jako moderního, vyspělého a demokratického státu západního (severského) stylu, kde stát zajišťuje sociální služby a řeší za občany problém solidarity; prosazování sociálně-tržního hospodářství, jak je chápáno dnes

2) Vyšší, ale jednodušší daně – obecně větším problémem jsou složité a nesrozumitelné daně, než daně vysoké – založeno na vizi, že chceme platit vysoké daně, a tím stát, který bude o občany pečující

3) Sociální stát na základě subsidiarity – vize sociálního státu, který pomáhá těm, kteří si sami pomoci nemohou (postižení, nemocní, staří atd.) – ale dělá to na co nejnižší možné úrovni – obecní, krajské rozpočty; řešení důchodové reformy, řešení problémů s vyplácením sociálních dávek atd.

4) Evropská politika decentralizované federace – neignorování současných problémů EU, pokoušení se o nalezení řešení, konstruktivní spolupráce a nepřijímaní bezhlavě každé regulace z Bruselu; snaha o federaci, která ale bude silně decentralizovaná

5) Zastavení zadlužování - vize oddlužení skrze vyšší příjmy a menší výdaje – nabídnutí řešení, jak zajistit oddlužení veřejných rozpočtů pro budoucí generace – zřejmě skrze vyšší daně, mírně progresivní zdanění, podporou produkce a spotřeby

6) Ne korupci a silný právní stát – pokračování v boji proti korupci, přijímání zákonů, které ji pomohou omezit, hledání silných osobností do veřejných funkcí atd.

7) Reforma státní správy a profesionalizace úřednictva – zákon o státní službě v praxi, pokud do té doby stále nebude; vize, že úředník je někdo, kdo slouží vlasti, a ti dobří by měli být taky kvalitně odměněni, aby místo do soukromého sektoru šli vlastenecky do státní správy

8) Startovací byty pro mladé, státem garantované půjčky pro studenty, finanční podpora rodiny – vize, že nebude školné na vysokých školách; daňové úlevy pro rodiny s dětmi, nižší sazby DPH na základní potraviny, léky a především vzdělávací potřeby, kulturu, věci podporující životní prostředí atd.

9) Zavádění prvků přímé demokracie – prosazování referend na více úrovních; dost možná i jejich občasné vyhlášení na určité zákony (např. důležité reformy pro delší časový rámec)

10) Zvýšení zaměstnanosti – podpora živnostníků a malých podnikatelů, daňové úlevy pro poctivé zaměstnavatele atd.; investiční pobídky ze strany státu

Kritika zprava

Myslím, že nemluvím pouze za sebe, pokud řeknu – kdybychom tady čtyři až osm let měli takovouto sociálně-demokratickou vládu, asi by se svět nezbořil. Možná bychom se ohlédli a řekli si, že udělala spoustu dobré práce. Podobně jako si to za čas řekneme u té Nečasovy. Nutno ale podotknout, že z hlediska pravice jsou to většinou věci, se kterými nebudeme souhlasit, které často považujeme za principiálně nespravedlivé a z dlouhodobého hlediska sociálně neudržitelné.

Spíše než Švédsko, by českým vzorem mohlo být poválečné Německo. Solidarita je z nadčasového hlediska lepší na bázi dobrovolnosti. Moc v rukou spousty úředníků (přerozdělování na daních vybraného majetku) dle mého vede k vyšší míře korupce a sociální stát často řeší věci, které si lidé dokážou, resp. měli by zařídit sami, plete se do záležitostí, které jsou doménou jednotlivce a likviduje skutečnou svobodu.

Daně by měly být co nejnižší a motivaci by nemělo svobodným jednotlivcům brát ani – dle mého nespravedlivé – progresivní zdanění. Sociální dávky ze strany státu (krajů či obcí) vedou k mentální závislosti občana na státu, k nárokové mentalitě, k přetrhávání přirozených solidárních vazeb v rámci společnosti (rodina, občanská společnost, církve).

Je pak otázkou, zda by stát měl mladým pomáhat ve vytváření si závislosti na něm, zda by v nich spíše neměl budovat nezávislost a osobní odpovědnost. Pravicové zavedení (byť odloženého) školného by zase mohlo vést k vyřešení problému, že mladí lidé v západním světě nepromýšlejí své budoucí uplatnění, a pak s několika tituly dělají práce, které by dělat určitě nechtěli.

U nás spíše Řecko než Skandinávie

Funkční sociální stát je pro mnoho lidí hezká vize a věřím, že spousta středových a levicových mladých demokratů o ní přemýšlí a klidně by ji prosazovala. Pro nás napravo je v rámci demokratického systému do jisté míry přijatelná, jakkoliv se proti ní budeme snažit ideově soutěžit a argumentovat, proč máme vizi lepší. Jak ale bude příští vláda ČSSD spíše vypadat? A na čem to nejspíše selže?

Mafiánská aliance kmotrů se z ODS ze dne na den přeorientuje na ČSSD (nemluvě o té, která již musí být dobře zorientovaná z krajské úrovně). Vládu bude de facto řídit Zeman (byť určitě prosadí i dobré věci, ale Ústava bude trpět), vláda se bude opírat o podporu stalinských komunistů nebo s nimi bude přímo vládnout.

Velké státní výdaje nebude levicová vláda řešit pouze zvýšením daní, ale bude pokračovat v nekonečném a nezodpovědném zadlužování. Spíše než Skandinávii se bude její vládnutí podobat řádění v Řecku. Své voliče bude uplácet různými dávkami, přídavky, třináctými důchody atp.

Bude podlézat také bankám a nadnárodním korporacím. Ty první ráda podpoří (bude zachraňovat) z daní poctivě pracujících, podnikajících či investujících občanů. Těm druhým půjde na ruku, protože jí budou pomáhat s řešením nezaměstnanosti – montovny, nepříliš ducha rozvíjející a ne tak moc placené pozice.

V čele se Zemanem se nebude zdráhat podlézat pouze Bruselu a jeho byrokraticko-regulačním nesmyslům všeho druhu, ale i Moskvě a Číně. Možná se dočkáme i pokusů a znovuznárodňování církevního majetku. Ve jménu boje proti korupčníkům třeba i toho podnikatelského. A na co už si nepůjde půjčit, na to se uvalí extrémně progresivní daň a davová závist a nenávist vůči boháčům bude využita podobně jako téma vyhnání sudetských Němců v Zemanově kampani.

Mentální rozpor českého kontextu

Vidím ale ještě jednu věc, která stojí v cestě pozitivní vizi naznačené výše. Je to především problém filozoficko-psychologický. Uvažování českého levicového člověka je spíše fatalistické, destruktivní, nezodpovědné a negativně pesimistické. Tato země ale potřebuje více lidí proaktivních, osobně zodpovědných, optimistických a hledajících konstruktivní řešení. A tak spíše než projevy – půjde to, uděláme to tak a tak, pokusíme se dohodnout, najdeme celospolečensky přijatelné řešení - budeme slýchat odevzdané nesmysly typu - já nic nemůžu změnit, bude hůř, to oni za to můžou, někdo by s tím měl něco udělat, ti před námi taky kradli atp.

Celkově bych české demokratické levici pak doporučil jednu věc, která by pro český kontext (a současný poměrný volební systém s 5% hranicí pro vstup do sněmovny) mohla být volebně úspěšná. A tedy rozdělení se na dvě sociálně demokratické strany – na liberálně-kosmopolitní, kterou by vedl Jiří Dienstbier, cílila by na mladé, na intelektuály, na část pravdolásky (i s integrací části zelených, humanistů atd.) a poté druhá - sociálně panelákovsko-venkovská, která volila především Zemana, která bude trošku šovinistická a nacionalistická, které půjde o přirozenost a rodinu, která bude útočit na příjmově i intelektově nižší vrstvy společnosti.

A na závěr jen pár otázek pro duši a svědomí poctivého sociálního demokrata: Co myslíte? Jaká bude příští sociálně-demokratická vláda? A jakými způsoby uvnitř české demokratické levice dokážete zajistit, aby se prosadila především ona první vize? Jak zařídíte, abyste nás vedli demokratickou cestou Skandinávie, ne mafiánsky nezodpovědnou cestou Řecka? Zvládnete to?

Psáno pro Evropský rozhled.

Další články autora naleznete na https://miroslavnavrat.blogspot.cz. K odběru měsíčního přehledu aktuálních článků se můžete přihlásit zde.

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————