iHub je internetový magazín pro nezávislé autory a širokou veřejnost


Článek

iH

02.07.2012 03:28

Kdy dolar přestane být globální rezervní měnou?

 

Brazílie podepsala dohodu s Čínou o vzájemné směnitelnosti měn
Carlos Murphy

Za poslední rok se objevilo mnoho novinových titulků o zemích, které se dohodly, že upustí od využívání amerického dolaru při vzájemném obchodování, avšak na blogu ZeroHedge se to podařilo velmi dobře shrnout,  poslední titulek, který tam čteme je totiž  "Dohoda mezi Brazílií a Čínou o směnitelnosti národních měn". Na směňování národních měn s Čínou tak přistoupila zatím největší země Brazílie.

Až se konečně sesadí americký dolar ze svého trůnu světové rezervní měny (a konečně se zbaví všech těch tří směšných písmen post-keynesiánské ekonomické "teorie"), nikdo si ani nepovšimne, že je to tady. No, nikdo až na tyto titulky: " Druhá (Čína) a třetí největší ekonomika světa (Japonsko) se obejdou bez dolaru, Přecházejí k přímé výměně měn", "Čína a Rusko ustupují od dolaru ve vzájemném obchodu", "Čína a Írán se chystají odklonit od dolaru, plánují barter ropou", "Indie a Japonsko podepsaly novou smlouvu o výměně národních měn v hodnotě 15 miliard dolarů", "Írán a Rusko nahradí dolar rialem a rublem ve vzájemném obchodě, říká Fars", “Indie se připojuje k Asijské bezdolarové zóně a bude obchodovat s Íránem v rupiích”. A zatímco expanse "bezdolarové zóny” je vlastně docela do očí bijící pro každého, kdo se odvážil podívat, jedno bylo jasné:  omezovala se pouze na Asii. To už ale neplatí díky titulku FT (Financial Times): "Brazílie a Čína se dohodly na směnitelnosti měn". Ba co více: "Brazílie podpořila hlasováním o důvěře úsilí Číny prosazovat jüan jako rezervní měnu tím, že jako největší ekonomika souhlasila se směnitelností národních měn s Pekingem. Brazílie a Čína oznámila směnu národních měn v hodnotě 60 miliard amerických dolarů po bilaterálním jednání mezi čínským premiérem Wen Ťia-pao a  brazilským prezidentem Dilmah Rousseffem, během vrcholného setkání Rio +20 o životním prostředí v Rio de Janeiru."

Kolik bude ještě třeba takových novinových titulků k pochopení, že je americký dolar na ústupu?

Martin Masilko

—————

02.07.2012 00:43

Wooky jde na burzu. Je to dobrá investice?

Wooky tablet

 

Prodeje elektronických knih ve světě trhají rekordy. Na světě není jen Amazon, i když to tak v Česku někdy vypadá. Hráčů je více a velmi silný je třeba Kobo, působící v Kanadě a v Austrálii, nebo Barnes & Noble, který je silný v USA. Podobným lokálním hráčem se chce v Česku a Slovensku stát společnost Wooky, která nabízí vlastní čtečky a největší knihovnu e-knih v češtině. Wooky vstupuje v červenci na burzu, kde by prodejem 11 procent akcií chtěla získat 50 milionů korun. Předsedou představenstva společnosti Wooky je Lukáš Novák. Obchodování s akciemi bude probíhat na tuzemském trhu Start.

Pojďme se podívat na aktuální výsledky společnosti. Tržní ocenění společnosti je aktuálně zhruba 455 milionů Kč. Aktiva firmy ke konci loňského roku byla necelých 16 milionů korun. Roční tržby 17,82 milionů Kč. Obchodní marže 506 tisíc Kč. Výsledkem loňského hospodaření byla provozní ztráta zhruba 1 milion Kč.  

Osobní hodnocení Jana Hýska: Ocenit tuto společnost na 455 milionů Kč považuji za zcela neadekvátní. Považuji to za předražené. I když uznávám, že v této oblasti se cena ne zcela snadno stanovuje. 

* Toto není investiční doporučení! *

Jan Hýsek

Zdroj: E15, Euro, Wooky.cz

—————

01.07.2012 22:01

Angry Birds dobývají svět

Angry Birds

 

Firma Rovio dosáhla s hrou Angry Birds nevídaného globálního úspěchu. Z malé firmy, která v roce 2003, kdy vznikla a zaměstnávala 12 zaměstnanců, se stala firma s globálním úspěchem, která aktuálně zaměstnává 224 lidí. Důkazem jejího úspěchu je rovněž aktuální ohodnocení společnosti na 11 miliard dolarů. 

Tato společnost je bezesporu důkazem toho, v jak rychle měnícím světě žijeme. Pokud přijdete ve světě IT s dobrým nápadem a dobrou realizací, úspěch vás může katapultovat do závratných výšin a to již během několika let.

Šéf Rovia Mikael Hed o firmě říká: "V Roviu máme pořád ještě co dělat. To je také výhoda naší firmy, máme možnost dělat prakticky cokoli si usmyslíme. Zkoušíme spoustu věcí."

A co vy? Také hrajete Angry Birds?

Jan Hýsek 

Zdroj: Euro

—————