iHub je internetový magazín pro nezávislé autory a širokou veřejnost


Facebook vyhrává volby!

26.01.2013 01:40

 

3,3 milionu Čechů, kteří mají volební právo, je na sociální síti Facebook. Jedná se o 40% všech voličů.

Jistě, ten nadpis je poněkud nadnesený. Ale doba k tomu skutečně pomalu spěje. Žijeme v době sociálních sítí. Kdo ten trend nezachytil, stává se z něho tak trošku mimoň. Internet a sociální sítě jsou pozoruhodná media. Samotné sociální sítě dramaticky mění pravidla hry v celém mediálním byznysu. Doposud to s medii bylo téměř výhradně tak, že media produkovala obsah a lidé přijímali a konzumovali. Sociální sítě to celé otáčejí tak, že se najednou jedná o obousměrný proces. Nakonec stačí mít zajímavý obsahový či zpravodajský server a pod texty vložit facebookový plugin (stejně jako jej vkládám pod tento článek) a mohou se dít velmi zajímavé věci. Komentáře pod články či blogy jsou často zajímavější a tvoří větší obsah, než samotný text či blog. A dále, na sociálních sítích se jednou za čas poštěstí takový malý zázrak a tím je virální šíření. Virální šíření to je taková sociální lavina či obří sněhová koule, která se kutálí dál a dál a nabaluje další a další. Vytvořte libovolný velmi zajímavý text, obrázek či třeba video a možná se vám poštěstí jeho virální šíření. Přitom je tak těžké odhadnout, co se bude šířit virálně. Pokouší se o to všechny možné internetové firmy, ale podaří se to spíše vzácně. (Myslím, že se mi to jednou v životě již podařilo a můj malý článek na malinkém webu dostal během kratičkého času 3.200 like, což se v Čechách moc nevidí.) To jsem ale odbočil.

Doporučení

Zveme vás na aukci zajímavého internetového projektu.

 

Zpět k volbám a sociálním sítím. Sociální sítě, u nás hlavně Facebook, to je podle mého názoru na prvním místě taková velká rodinná, přátelská či dokonce celospolečenská drbárna. Češi tradičně vše probírají a také domlouvají v hospodách. A Facebook je dnes něco podobného. Taková obří hospoda, či v případě žen kavárna či cukrárna. Akorát, že v hospodě či cukrárně oslovíte najednou řekněme maximálně deset lidí. V případě sociální sítě, zejména pokud máte co říci, může během pár minut vyslechnout vaši novinku či poselství třeba tisíc lidí. Ta možnost šíření a násobení je úžasná. A jsme u politiky. Specielně Češi po hospodách probírají nejvíce právě politiku. Rádi si zanadáváme. Dnes tedy na Facebooku. A již si toho všímají i politici a politické štáby. V USA jsou zase mnohem dále, ale ten trend posledních pár let nelze přehlédnout ani v ČR. Ostatně dnes jsem četl poslední HN a věnují tam celou dvoustranu hodnocení prezidentské kampaně pánů Zemana a Schwarzenberga. A jdou pěkně do hloubky a začínají zde i využívat zdroje a závěry internetových firem, které se specializují právě na analýzu sociálních sítí a toho co se tam probírá a co na nich funguje a co nikoliv. 

Vsadím se, že sociální sítě a sociální komunikace "potáhne" celý svět minimálně příštích padesát let. Volby se budou vyhrávat na sociálních sítích. Objeví se noví političtí lídři a nové strany a lidé je budou znát výhradně z internetu a sociálních sítí. Takový úspěšný prezidentský kandidát za dvacet let může být klidně veleúspěšný blogger a mistr práce se sociálními sítěmi. Děsivá představa? Pro někoho možná ano. Ale víte co? Vývoj stejně nezastavíte. A tak pokud chcete v životě něco dosáhnout, někoho oslovit, či třeba plánujete politickou kariéru, Facebooku či obecně sociálním sítím se nevyhýbejte. Snažte se pochopit jak to funguje. Přemýšlejte proč to tak funguje. Je jedno, zda vám je třeba 50+. Tohle není žádná modní novinka. Tohle se bude dít příštích sto let. A dále si netroufám hledět :-)

Už máte svůj účet na Facebooku či Twitteru

Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz

Líbil se vám tento článek? Oceňte jej finančně.

—————

Zpět


Diskusní téma: Facebook vyhrává volby!

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.