iHub je internetový magazín pro nezávislé autory a širokou veřejnost


Ovládejme věci pouhou myšlenkou

10.10.2013 01:04

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Google brýle

 

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem mnohdy fascinován dobou ve které žijeme. Svět kolem nás se dosti výrazně mění a má v tom prsty zejména technologie. Když si vzpomenu, jak jsem ještě nedávno, tedy na gymnáziu, pracoval na proslulých počítačích IQ 151 (tzv. "toustovače") a na čem pracujeme nyní (počítače, iPhone)... Pojďme se spolu podívat, jak by se mohly například takové brýle či kontaktní čočky vyvinout v budoucnosti, řekněme za 50 let a jak by to vše mohlo souviset s výpočetní technikou. 

Jedna věc je jistá již nyní. Brýle i kontaktní čočky v budoucnosti nebudou sloužit pouze ke korekci zraku, k ochraně zraku či k estetickým účelům. Velmi pravděpodobně se pro nás stanou také nosičem informací či dokonce pracovním nástrojem. A u brýlí se to ve skutečnosti již děje. Hovořím nyní o Google brýlích.

Google brýle

Tohle je první vlaštovka. A dost zásadní. S těmito šikovnými brýlemi můžete již dnes surfovat na internetu za pochodu, můžete si vyhledávat potřebné informace, použít navigaci, něco nadiktovat či třeba poslat e-mail. To je celkem solidní začátek. Google brýle dnes umí to, co chytrý mobilní telefon, se kterým se však musí propojit. Bohužel, v Česku se jich ještě nějaký čas nedočkáme. Co kdybchom ale to, co umí Google brýle dostali do kontaktních čoček? Téměř nic neváží, nejsou vidět...

Kontaktní čočky budoucnosti

Již dnes vědci vyvíjejí technologii, která umožní vyrobit takové kontaktní čočky, do kterých budou integrované elektronické obvody. Takové kontaktní čočky s virtuálním displejem umožní malý zázrak. Například při jízdě autem si budeme moci prostřednictvím těchto čoček promítat virtuální obraz do prostoru před námi a sledovat tam třeba parametry jízdy (či třeba "co je za další zatáčkou"). Já osobně si to dokážu představit třeba při jízdě na lyžích - mojí oblíbené kratochvíli. Samozřejmě, jako se vším, je třeba s tím nakládat opatrně. Mimo virtuální realitu je třeba také sledovat reálnou situaci před vámi, aby člověk neskončil nehodou. Ale myslím, že tu rovnováhu nastolit lze.

Počítače a kontaktní čočky ovládané myšlenkou

Další vymožeností, na které se již pracuje, je ovládání libovolného zařízení či stroje pouhou myšlenkou. Každý si jistě dokáže představit situaci, kdy by to bylo již nyní velmi žádoucí. To se týká například lidí s ochrnutými končetinami. Jenom s těží si lze představit život člověka, který má ochrnuté všechny končetiny. Nyní si představte, že by například svůj vozík či cokoliv dalšího podstatného ve svém okolí mohl ovládat myšlenkou! Vysvobození! A něco takové si dokáži představit a vědci již mají v této oblasti i první solidní výsledky. Dříve či později budeme umět počítače, auta či třeba ony kontaktní čočky ovládat skutečně pouze myšlenkou či třeba hlasem, pokud se nám bude chtít právě mluvit. 

Další krok

Dalším krokem, který si dokáži představit také již relativně brzo, bude ten, že začneme propojovat lidské tělo s technologií, tedy jaksi "na pevno". Pro někoho možná Pandořina skříňka. Pochybuji však, že takový vývoj lze zastavit.

Také si myslíte, že žijeme v úžasné době? 

Jan Hýsek

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

Zpět


Diskusní téma: Ovládejme věci pouhou myšlenkou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.