iHub je internetový magazín pro nezávislé autory a širokou veřejnost


Umělé zvyšování popularity profilu či produktu na sociálních sítích. Vyplatí se?

12.01.2014 23:25

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

Je celkem pochopitelné, že firmy i jiné instituce se v době internetu snaží o co nejlepší obraz a to nejen na internetu. Ne jinak tomu je na sociálních sítích. V honbě za fanoušky a "like" firmy a nejenom ony na sociálních sítích někdy používají i kontroverzní techniky či si na takové najímají jiné firmy. Některé techniky smysl mají a vyplatí se. Jiné nepatří mezi ty nejšťastnější. Někdy můžete svému byznysu i velmi ublížit a promarnit mnoho peněz. 

Na sociálních sítích se stále více rozmáhá jednoduchá cesta, jak uměle zvýšit popularitu svému profilu či produktu. Firmy, celebrity či dokonce úřady platí lidem z "klikacích farem" za to, že s rukou na myši klikají na tlačítka "To se mi líbí" či "Sledovat". Takovýto falešný klik lze koupit už za půl centu (deset haléřů), napsala agentura AP. Z "klikání" se stává velký byznys. A je to byznys kontroverzní. 

Podle průzkumu agentury AP sahá tento rozrůstající se byznys, v němž se točí miliony dolarů, od sociálních sítí jako Facebook či Twitter přes videoportál YouTube až po server Soundcloud určený k distribuci hudby. "Kdykoli je s kliknutím spojena finanční hodnota, budou u toho lidé jdoucí za odvrácenou stranou (věci),“ řekl šéf americké společnosti seoClarity zabývající se odhalováním podvodných praktik na sociálních sítích Mitul Gandhi.    

V loňském roce čelilo kritice americké ministerstvo zahraničí, jehož facebooková stránka se nejvíce líbila uživatelům v egyptské Káhiře. Jeho počet fanoušků náhle vzrostl z 10 tisíc na více než 2,5 milionu a ministerská inspekce zjistila, že úřad utratil 630 tisíc dolarů (přes 12,6 milionu korun) za umělé zvyšování internetové popularity.

Stovky společností zaměstnávající „klikače“ nabízejí falešná zhlédnutí videí, sdílení stránek či přehrání skladeb za pevně stanovené ceny. Tisíc takových kliknutí může přijít na necelých deset, ale i více než 20 dolarů podle charakteru služby. „Společnosti si kupují facebookové "likes", protože se bojí, že když se lidé podívají na jejich facebookovou stránku a uvidí, že se líbí jen 12 či 15 lidem, přijdou o potenciální zákazníky,“ řekl AP šéf společnosti WeSellLikes.com. 

Otázkou je, zda tyto falešné like a falešní fanoušci mají nějakou reálnou hodnotu. Jde jenom o to, aby to vypadalo, že máte mnoho fanoušků? Má smysl do něčeho takového investovat velké peníze? A uvědomují si aktéři, že může po odhalení dojít ke smazání takových stránek a že jsou všechny peníze ztraceny? Osobně to považuji za vyhozené peníze a špatný postup. Dokonce může dojít po té, co se to provalí, k vážnému poškození reputace takové firmy či instituce.  

Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz

Líbí se vám náš projekt? Podpořte jej finančně.

—————

Zpět


Diskusní téma: Umělé zvyšování popularity profilu či produktu na sociálních sítích. Vyplatí se?

Datum: 20.02.2014

Vložil: Alan

Titulek: Umele zvysovani

Zvlastni, ze to rikate vy. Kdyz se podivam na Vase twitter followery, tak velka vetsina z nich jsou cizojazycne weby, fungujiici na bazi ja sleduji tebe, ty sleduji me. To by nebylo nic spatneho, kdyby jste se sam nechlubil kolik mate followeru...

—————

Datum: 15.04.2014

Vložil: Jan Hysek

Titulek: Re: Umele zvysovani

Dost zásadní rozdíl je v tom, že si je nekupuji. Za něco takového bych skutečně nezaplatil ani korunu.

—————