iHub je internetový magazín pro nezávislé autory a širokou veřejnost


Článek

iH

24.09.2012 22:56

Čeká nás boom vyhledávání v obrazech a videu

 

Jako fanda společnosti Google, kterou považuji za vysoce inovativní a lidem přinášející značný užitek, si dovoluji  tvrdit, že tak, jak dnes vyhledávače vyhledávají na internetu slova a texty, funguje to již velmi dobře. Skoro bych řekl, že vyhledávač Google funguje bravůrně. Ostatně i samotný Steve Jobs se nechal slyšet, že vyhledávač Google je jediný perfektní produkt této společnosti. A Jobs byl nějaký puntičkář.

Co se ale bude dít ve světě internetu a zejména vyhledávání dále? To, co bude následovat dále, bude rozvoj vyhledávání v multimediích. Tedy vyhledávání v obrazech a fotografiích, vyhledávání ve videu, vyhledávání ve zvukovém záznamu. Jak to bude fungovat a proč vlastně? Tak například budu chtít zjistit, kde všude se moje fotografie (s mým obličejem) vyskytuje na intenetu či v sociálních sítích. Zde s využitím současného "textového" vyhledávání nevystačím. Je třeba, aby vyhledávač dokázal vyhledávat přimo v té fotografii a dokázal v ní najít můj obličej. A jsem si zcela jistý tím, že dříve či později (spíše dříve) to bude možné.  A kdo s tím přijde jako první a bude to uživatelsky přívětivé, bude mít velkou výhodu před konkurencí.

Rizika? Jako každá pokročilá technologie bude jistě možné i tuto zneužít. Doufejme, že právní systém nebude reagovat příliš pomalu a nastaví pravidla správným způsobem. Už nyní si dokáži představit, jak například tajné služby či soukromé detektivní kanceláře vyhledávají jistou osobu v odposlouchávaných (či nahraných) hovorech. 

Kdo s touto službou přijde jako první? To nikdo neví, ale já už vidím několik firem, kde to lze očekávat. Už jenom proto, že dnes spravují obrovské množství například fotografií či již dnes zdatně vyhledávají. 

Moje tipy společností, které začnou jako první:

 

Kdo na něčem takovém již dnes pracuje? TinEye.com či "náš" Mufin.

Jan Hýsek, jh(z)akciecz.com

Zdroj: Týden

—————

24.09.2012 01:00

Akcie Yahoo!: Porostou nyní jako divé?

Budova Yahoo!

 

Koncem prázdnin 2012 jsme se věnovali TOP 10 IT firmám kdy jsme je porovnávali. A dále jsme se věnovali konkrétně firmě Yahoo! a právě zvolené šéfce v článku zde. V posledním výtisku HN se analytik Fio banky Brzek věnuje právě akciím Yahoo! a popisuje proč budou v příštích měsích růst. 

Osobně nadšení pana Brzeka pro akcie Yahoo! nesdílím a tak nějak nenacházím důvody zrovna pro růst těchto akcií. Naopak, firmu vidím nad propastí. Tahle partička myslím hodně zaspala. Takže pokud již nyní nemá v hlavě nová šéfka Mayerová pár geniálních nápadů jak tuto firmu opět nastartovat a jak poskytovat nové výjimečné služby či jak je poskytovat výjimečně dobrým způsobem, nevidím to s Yahoo! vůbec dobře.

Ostatně podívejte se na čísla (i graf) Yahoo! zde

Yahoo! mne vůbec neláká:

Kapitalizace: 18,6 mld USD

Tržby: 5 mld USD

P/E: 17,7

Dividenda: 0%

 

Možná však máte zcela jiný názor a vidíte v Yahoo! velký potenciál či již přesně víte jak nový růst vedení Yahoo! v čele s novou šéfkou nastartuje a tak si to nenechávejte pro sebe a pište do komentáře či na můj e-mail jhy(z)jhy.cz.

Toto není investiční doporučení!

Jan Hýsek, jh(z)akciecz.com

Zdroj: akciecz.cz, finviz.com, HN

—————

15.09.2012 00:19

Rozhovor: Tomio Okamura a jeho odpovědi na klíčové otázky

Druhou desítku odpovědí na mé otázky začíná Tomio Okamura, který sice není oficiálním uchazečem o funkci prezidenta, ale již před pár měsíci deklaroval, že v případě úspěchu v senátních volbách, se do tohoto boje také pustí a jeho příznivci mu již začali z časových důvodů sbírat podpisy.

 

Jaký je Váš postoj k Evropské unii? Měli bychom jít cestou větší integrace a federalizace, nebo naopak? A jak? Jste spíše eurofederalistou, eurorealistou, euroskeptikem či přímo euronihilistou?

Jsem pro spojení Evropských států jako bezcelní unie s volným pohybem osob a zboží. Ale chci také samostatnost národních států v zásadních otázkách, jako jsou daně měna atp. Praxe ukázala, že EU není schopná ani ochotná hájit zájmy slabších členů - ať už třeba v zemědělské politice nebo ve vízové atp. Ukazuje se, že národní státy vždy budou a musí hájit svoje práva samy.


Jaký je Váš postoj ke zřízení globální vlády? Byli byste ochotni v zájmu údajné záchrany planety přistoupit i na zeleně-socialistickou totalitu? Jak by měla vůbec globální spolupráce probíhat? Mělo by být spíše globální vládnutí, nebo naopak pouze globální spolupráce nezávislých a suverénních států?

O žádné globální vládě jsem neslyšel a nepřemýšlel. Žádná totalita není přijatelná - ale samozřejmě celoplanetární shoda na nějakých principech ochrany přírodních zdrojů nebo atmosféry smysl má.


Co Vy a ESM (Evropský stabilizační mechanismus)? Vetovali byste jej?

Nejsem odborník na fiskální ani monetární politiku - co ovšem vím je, že zatím žádný mechanismus který země EU či eura ke stabilizaci ekonomik vymyslely v praxi nefungoval - protože v momentě, kdy pravidla porušily velké země, nikdo si nedovolil je sankcionovat.
Samozřejmě jistá pravidla pro zadlužování vlastní země bych jen uvítal - a pokud se na nich shodne i zbytek Evropy, proč ne. Ale k žádnému společnému projektu, který nás k čemukoli bude zavazovat, bych se nikdy nepřipojil. Takže ano asi bych ho vetoval.


Jak se vůbec stavíte k řešení evropské dluhové krize?

Nijak - pro mě je důležité, aby dopady na naši zemi byly co nejnižší. Znamená to co nejméně se zaplétat do evropských mechanismů a uchovat maximum prostoru pro vlastní ekonomickou politiku.


Koho byste jmenovali do rady České národní banky? (Pokud ne jména, pak alespoň typově či ideově - ekonomy jaké ekonomické školy?)

Z ČNB znám pouze pana Singera, kterého si vážím a určitě by v mém výčtu nechyběl na čelném místě. Jako ekonomů se zdravým selským rozumem si pak vážím Pavla Kohouta, prof. Zeleného nebo Aleše Michla.


Koho byste jmenovali do čela Ústavního soudu? Nejvyššího soudu? Nejvyššího kontrolního úřadu?

Teď netuším - jednak ještě nejsem ani kandidát na prezidenta a samozřejmě situace dnes je jiná, než bude třeba za dva tři roky.
V Čele soudů i NKU bych rozhodně chtěl vidět silné nestranné osobnosti - možná i osobnosti, které jsou mladé, ale je vidět, že mají silný potenciál  - například  právník Robert Pelikán patří ke krevní skupině, jako je výše zmíněný ekonom Aleš Michl - nebojí se jít proti proudu a říznout do živého a pokud jde o právo a spravedlnost patří k těm co nadřazují spravedlnost nad právo. To je v naší formalistické zemi malý zázrak a takový člověk by měl být soudce.


Byl by Váš výběr lidí do čela veřejných univerzit ovlivněn ideově?

Nerozumím otázce  - proč ideově, jak ideově? Jsem nestraník, takže je mi fuk, kdo z které partaje je či není - důležitá je práce za daným člověkem, jeho schopnosti.


Jak často se chystáte udělovat milosti? Souhlasíte vůbec s tímto institutem? Budete jej brát jako obchod pro své kamarády, sponzory?

Milosti se neudělují často ani méně často, milosti se udělují, když jsou třeba. Pokud bude v naší zemi vládnout spravedlnost, pak nebude třeba jediná milost. Pokud bude panovat zvůle, jako přečasto v minulých letech, pak milosti jsou nutné k nápravě justičních omylů nebo zločinů.
Není to obchod, ale věřte, že kdyby byl nevinně odsouzen můj kamarád nebo sponzor, kterého zatím nemám, pak ani v tomto případě bych nedbal na veřejné mínění a milost udělil.
Jsem ovšem pro pravidlo že milost se má udělit až po soudním procesu, jako případná náprava křivdy  - nikdy ne před soudem - v tom případě vlastně milost brání vlastnímu vyšetření případu.


Jak často budete vetovat zákony? Budete se snažit prosadit tímto způsobem i svůj pohled na jednotlivá témata schvalována parlamentem?

Veto není konečný verdikt, takže to vlastně není veto ale jen gesto, které může parlament znovu přehlasovat. Určitě bych ho nepoužil na zákony, se kterými sice nesouhlasím, ale jsou v legitimním programu vládnoucích stran a jsou v normě. Určitě bych ale vetoval zákony, které cíleně legalizují rozkrádání země - jako byl Pospíšilův návrh korporátního zákona.
Vetoval bych určitě i jakýkoli pokus o předání dalších pravomocí naší země do zahraničí.


Jaký je Váš postoj k USA, Číně, Rusku? Jak by měla vypadat česká zahraniční politika ve vztahu k těmto zemím?

Všechny tři velmoci nám mohou být užitečné a jsou užitečné. Pro všechny tři jsme malá veš, kterou přehlížejí. K žádné z nich bych se neupnul, ale určitě bych se snažil s každou z nich vyjednávat maximálně výhodné vztahy. Čína už začíná přesouvat výrobu mnohých produktů do Evropy - zatímco Maďaři jim snášejí modré z nebe, aby se stali branou Číny do Evropy, my o tom zřejmě ani nevíme. V Rusku, ač se to nezdá, máme stále velkého přítele - Rusové Čechy milují, považují je za mladší bratry. Sice nás velkopansky přehlížejí, ale jsou ochotní nám vyjít vstříc víc než Američanům nebo Němcům nebo Polákům. Vlastně jsme pro ně jedni z nejbližších. Je velká škoda že toho nevyužíváme. Rusové nás už neokupují a mohou některé křivdy splatit. 


Jakým směrem by se měla orientovat česká ekonomika? Co proto ve své funkci hodláte podniknout?

Nechtějte teď po mě ekonomicko-politickou analýzu a vizi. Určitě je třeba okamžitě otočit kormidlem od USA k zemím, které v  tomto století ovládnou svět - a to je Asie a Latinská Amerika. Tady to kvasí a bují, zatímco Evropa umírá. Ale důležitá je Afrika - extrémně tam poroste spotřebitelský trh, a kdo si myslí, že Afrika je chudá, tak je hlupák. Je to nedozírný zdroj surovin. A nemluvím jenom o drahých kovech - naftě nebo diamantech. Jsou tu i ložiska vzácných kovů nezbytných pro nové technologie. Japonci, Číňané Američané se derou do Afriky, zatínají drápy, kde to jde, protože kdo bude mít strategické suroviny, ten bude vládnout. Jen my hlupáci opouštíme zavedené africké ambasády a zastoupení a rozšiřujeme je v Moldávii nebo Bulharsku. To je zoufalé.


Jak by se podle Vás měla řešit demografická krize? Měli bychom nedostatek obyvatel řešit imigrací? Pokud ano, měli bychom si vybírat, tedy např. diskriminovat imigranty z islámských zemí, kteří nemají blízko k naší kultuře?

To, že nemáme děti, nevyřeší imigrace - nikde to nevyřešila. Řešením je jedině změna našich hodnot - návrat k rodině. Tady selhává státní propaganda - v tom správném slova smyslu. Stát i jeho média musí každodenně maximálně podporovat rodinu a děti. Musí je také vychovávat ke slušnosti, pracovitosti a solidaritě. Jen takové děti vám pak k stáru dají najíst. Nejdříve je musíte mít, a pak je pořádně vychovat. Mezery máme v tomhle na všech stranách.


Nakolik si myslíte, že by měly mezinárodní organizace (OSN, NATO, jednotlivé vlády) zasahovat do  záležitostí cizích států? Kdy to podle Vás je, a kdy není přijatelné?

Jsem pro zásah do jakékoli země, která vraždí,  mučí nebo terorizuje své obyvatele. Žádná svrchovanost nedává nikomu právo ubližovat druhým, zabíjet je nebo týrat. A každý z nás pokud má tu sílu a moc, je povinen oběti násilí přispěchat na pomoc  - to platí přece univerzálně všude - na ulici i v mezinárodním měřítku.
V momentě, kdy takové pravidlo bude platit, nebude ani intervencí třeba - každý si už dá pozor, protože by o tu svou moc rázem přišel.


Jako reprezentant České republiky, jaká je podle Vás optimální míra politické korektnosti?

Nerozumím té míře. Prostě člověk má mluvit a říkat pravdu - samozřejmě jsou okamžiky, kdy pravdu neříkáme, abychom se nedotkli něčích citů - to platí o soukromém vztahu - neřeknu nehezké ženě, že je škaredá a hubenému muži, že je vychrtlý. Pravda nemusí nezbytně urážet. Ale jestliže někdo krade a je černý, tak řeknu - krade černý. Možná je ale dobré připojit i B. Totiž, že masově kradou i bílí a to daleko masověji, jen v jiné vyšší lize.


Jak se postavíte k pronásledování křesťanů ve světě, zj. v islámských zemích? Je to podle Vás dobře, nebo budete v této věci podnikat nějaké kroky?

Proti jakémukoli útlaku kohokoli je třeba podnikat kroky.


Uvědomujete si, že nejste pouhými kladeči věnců, že máte reálné pravomoci a za svá rozhodnutí a vyjádření ponesete reálnou politickou odpovědnost?

Pokud bych usiloval o post prezidenta, tak jen proto, abych posílil šance změnit v naší zemi věci k lepšímu.

Tomio Okamura

Miroslav Návrat

—————

11.09.2012 00:41

Zlatí komunisti! Já to tež říkám! Čest práci, soudružko!

Všichni jsme naštvaní. Jak sami na sebe, tak na naše spoluobčany, tak na naše politiky, tak na současnou vládu! Píše se rok 2012. Je to už pár desítek let od dob, co se za názor, vyznání či svobodné myšlení vraždilo. Kdy takhle vraždila naše vláda. Dob, kdy naše vláda masivně kradla soukromé majetky vlastních občanů. Dob, kdy naše vláda odměňovala nespravedlivé, a trestala spravedlivé. Tyto strašné doby jsou pryč, ale ne vše z toho je pryč a do budoucna to může být ještě horší!

Nečasova vláda nevraždí své politické odpůrce. Nečasova vláda může kdykoliv padnout. Nečasova vláda nemá snad ani jednoho ministra, za kterého by kdokoliv z občanů mohl dát ruku do ohně. Nečasova vláda zadlužuje naše děti, zvyšuje daně a vytváří další nesmyslné zákony, které zvýší nezaměstnanost. Nečasova vláda není schopna důrazně zatočit s korupcí. Ale - Nečasova vláda po volbách skončí. A přijde jiná vláda.

Píše se rok 2012 a rozhovor z nadpisu lze slyšet mezi obyčejnými lidmi ve vlaku, na ulici, v hospodě, nedej Bože i na akademické půdě. Je to strašné! To je ale jedna věc. Vy, co to dneska taky říkáte, jste naštvaní a myslíte si, že volba KSČM je řešení pro všechny problémy naší země, světa a Vaše osobní, ještě chvíli čtěte.

Co očekáváte, že se stane, když zvolíte komunisty? Nastane ráj na zemi? Přestaneme se zadlužovat? Vrátíme se před rok 1946, kdy tato země patřila mezi nejvyspělejší na světě? Rohlík bude stát 0,1 korun? Zničíme korupci? Ale no tak! Dobře víte, že kdybyste sami byli "tam nahoře", tak byste kradli ještě víc akorát chytřeji! To není o "těch nahoře"! To je o nás všech! Tu změnu musíme učinit sami ve svých životech. Začít být poctiví, finančně zodpovědní, mít silný chrakter, nebát se bojovat se zlem na všech úrovních a ovlivňovat okolí k lepšímu - i politiku! Zkrátka začít každý jediný z nás u sebe!

Ale, co se opravdu stane, pokud si většina národa zvolí komunisty a oni budou vládnout? Všichni mafiáni z KSČ, kteří po Listopadu nalezli do ODS, aby mohli dále beztrestně rozkrádat tuto zemi, nalezou zpátky do KSČM - a vše bude stejné a ještě horší. Víte, proč horší? Protože ti slušní tuto zemi opustí. Udělají to co nejdříve, aby nebyli popraveni, zatčeni či pronásledováni. A ve chvíli, kdy nejslušnější, nejschopnější a nejvzdělanější lidi z této země utečou, pak Vám nezbude nic jiného než bída, diktatura a otroctví. V takovém případě - Bůh s Vámi!

Takže přemýšlejme a nedělejme to! Tentokrát nám už Západ pomoci nemusí.

Miroslav Návrat

—————

09.09.2012 01:11

Tip: Jak získat 4% z prodejní ceny serveru Akcie CZ

Není nic lepšího, než dělat byznys, na kterém vydělají všichni. Mám pro vás příležitost vydělat snadno pěkné peníze a zabere vám to sotva pár minut. Je to více než snadné.

V tento okamžik probíhá aukce zavedeného a dobře vydělávajícího  serveru Akcie CZ (konec je ohlášen na 1.10.2012) a detaily aukce najdete zde.

Nabízím 4% z prodejní ceny Akcie CZ tomu, kdo doporučí účast v aukci budoucímu vítězi (tedy tomu kdo server Akcie CZ koupí). Jsou to tedy 4% pro tipaře. A je mi jedno jak to provedete. Napadají mne tyto způsoby:

  • pošlete mu e-mail
  • sdílejte tento tip na sociálních sítích
  • pošlete mu sms
  • zavolejte mu
  • máte vlastní server či blog? dejte si to tam (i pro vás 4% platí!)
  • využijte libovolný další způsob kontaktu

Jako důkaz mi postačí to, že vás kupec Akcie CZ označí za zdroj informace o konání aukce. Je mi jedno jak to proběhne a nebudu nic ověřovat.

Pojďme se podívat na příklad toho kolik jako tipař vyděláte:

Server Akcie CZ se vydraží a následně prodá za 1.500.000,-Kč - V den zaplacení serveru kupujícím vám vyplatím v hotovosti či převedu na váš bankovní účet přesně 60.000,-Kč

Mohu vás ujistit, že se již těším na to, jak budu moci tipaři vyplatit 4% z prodejní ceny. Takže, popřemýšlejte nyní o svých obchodních partnerech, známých podnikatelech či třeba začínajícím internetovém podnikateli a pošlete všem prostou zprávu. Dejte jim vědět libovolným způsobem.

Držím pěsti a těším se!

Jan Hýsek, jh(z)akciecz.com, můžete mi i zavolat na 724 500 393

—————

05.09.2012 02:47

28000 nových letadel, budoucnost a akcie leteckých společností

Vyšel jistě nejen pro mne zajímavý článek Svět bude během 20 let potřebovat 28 tisíc nových letadel, předpovídá Airbus

... 20 let = 28.000 nových letadel = 4 biliony USD ...

Ta čísla je třeba brát s rezervou, neboť si zde Airbus sám předpovídá budoucnost svého oboru. Na druhou stranu - kdo jiný by to měl mít lépe spočítané, než právě Airbus či Boeing.  

Jedno je jisté, tento byznys jen tak neskončí a lze s ním počítat ještě na mnoho desítek let dopředu. Létáme, budeme létat a budeme létat ještě mnohem více.

Kdo jsou hlavní hráčí v produkci letadel? Je to silná dvojka Airbus a Boeing a jsou to již časem prověřené a zavedené firmy. Podle toho, jak jsou ohlašovány rok od roku nové objednávky strojů společnostmi z celého světa, to vypadá, že jeden rok se daří více jednomu, další rok druhému a další rok je zpět na koni ten první. Sázkou na jednoho z těchto dvou hráčů (dlouhodobě) se asi nedá udělat velká chyba. Osobně tíhnu více k Boeingu, což je dáno například tím, že jednoduše tíhnu k americkým společnostem. Američané byznysem žijí. Vždy u nich byl a vždy u nich bude na prvním místě. (Jinak připomínám můj článek Proč jsou Američané světová špička a proč Češi zaostávají?

Jaké další společnosti by mohly tuto silnou dvojici v budoucnosti ohrozit? Společnost, se kterou mám již dlouhodobé investiční (v tomto případě velmi úspěšné) zkušenosti, je společnost Embraer z Brazílie (nemohu nevzpomenout různé články o českých miliardářích a jejich letadlech - Embraer zastoupen). Tady bych viděl velký potenciál do budoucna. O tom, jak věřím Brazílii jako celku jsem psal včera ve článku 10 největších ekonomik světa.

A dále? Čekám, že dříve či později vznikne nějaká obří letecká společnost v Číně. Dále bych nepodceňoval Rusy. Vím, je to již relativně dávno, ale Rusové byli vždy špička jak ve vývoji letadel, tak i raket. Země je to ohromná a jistě má stále velký počet talentovaných a ambiciózních inženýrů. Připomínám například jejich legendární stíhačky. 

 

Boeing 747

 

Pojďme se alespoň krátce podívat konkrétně na akcie Boeing:

Graf:  zde

Kapitalizace: 53,3 miliard USD

Tržby: 76,7 miliard USD

P/E: 12,3

Dividenda: 2,5%

 

Související: Lockheed Martin atd...

Toto není investiční doporučení!

Jan Hýsek, jh(z)akciecz.com

—————

04.09.2012 02:32

Draží se zavedený finanční server

Probíhá aukce úspěšného serveru Akciecz.cz. Podmínky aukce najdete zde. Cena po posledním příhozu je 170.000,-Kč.  

Jan Hýsek

—————

04.09.2012 02:21

Yossi Vardi: Jak se Vardi rozhoduje zda konkrétní nápad (start-up) podpoří?

Yossi Vardi, Izrael

Yossi Vardi je investor, který během let podpořil kolem osmdesáti začínajících technologických firem. Mezi nimi i úspěšné ICQ, které se 18 měsíců po založení prodávalo americké společnosti AOL za 400 milionů USD. 

Jak se Vardi rozhoduje zda konkrétní nápad (start-up) podpoří?

Podle jeho slov ho musí zaujmout člověk, na nápad tolik  nehledí. "Neposuzuji myšlenku, protože té stejně nebudu rozumět," říká. "Jsem dinosaurus. Jakmile přede mnou někdo otevře notebook, přestávám vnímat. Záleží mi na tom, aby byl ten člověk talentovaný, příjemný a hbitý. A taky je důležité, aby ke mně přistupoval jako ke svému budoucímu zákazníkovi," představil otec ICQ svoji strategii.

Zdá se, že tento pán má velký "čuch na lidi".

Zdroj: HN

Jan Hýsek

—————

02.09.2012 00:24

Třetina manažerů považuje Facebook za značné riziko pro pověst jejich firmy. Proč?

Zajímavý článek na toto téma najdete zde.

Největší výhody sociálních sítí jsou současně největšími nevýhodami. A všichni byznysmeni a manažeři si na to musí zvyknout. Cokoliv pozitivního či negativního se o firmě či jejich produktech objeví na jednom jediném soukromém profilu, může se šířit závratnou rychlostí a NIKDO! to nemůže zastavit. Takže, co s tím?

No je to vlastně snadné, firmy by měly poskytovat ty nejlepší možné služby a dělat ty nejlepší možné produkty a bude minimální důvod ke kritice ze strany zákazníků a klientů. A tak když se nad tím člověk zamyslí, současná DOBA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ by vlastně mohla značně přispět ke zlepšení světa kolem nás. A ono se to už nějaký čas děje. Viz pár revolucí probíhajících a proběhlých v uplynulých pár letech i díky komunikaci lidí po sociálních sítích (když překročíme oblast byznysu).

Jan Hýsek

—————

27.08.2012 11:50

Cenzura prezidentských kandidátů na Wikipedii

Na české Wikipedii existuje stránka, která se věnuje tématu přímé prezidentské volby v roce 2013 - Volba prezidenta České republiky 2013. Vzhledem k tomu, že stále více lidí (oprávněně) nevěří oficiálním médiím, snaží se hledat si informace sami a Wikipedie může být dobrým pomocníkem pro ty, kteří chtějí pouze suchá a nezkreslená fakta. I proto se snažím objektivně a nezaujatě na této stránce pracovat a kdykoliv se dozvím něco nového, co by mohlo občany/voliče/uživatele zajímat, přidám to tam.

Před pár dny jsem se dozvěděl o existenci uchazeče o funkci prezidenta Josefa Tomana. S formou ani obsahem jeho kandidatury příliš nesouhlasím, nicméně o to větší pro mě bylo překvapení, že z českých médií jsem o člověku, který kandidaturu podle svých slov ohlásil již 3. února, neslyšel dosud ani slovo. (Tedy ono to není ani tak překvapivé, jako spíše pohoršující).

Přidal jsem jej tedy mezi uchazeče s odkazem na zdroj jeho kandidatury z jeho oficiálních webových stránek a informaci o vyhlášení kandidatury z mého blogu na idnes.cz, kde jsem tento fakt uvedl, protože jsem jej v tomto případě jako nezávislý publicista zjistil přímo od pana Tomana, neboť se mi nepodařilo jej v českých médiích dohledat. Také jsem jej přidal do časové osy.

Co se však nestalo. Četa cenzorů zasáhla. Odvolávájí se na pravidla Wikipedie, která jsou v tomto případě splněna, protože fakt, že pan Toman kandidaturu vyhlásil a že o tom infomovalo nezávislé médium (blog na idnes.cz), je splněn. Mám ale trošku takové podezdření, že zde jde o něco jiného. A pokud si přečteme některé názory pana Tomana, tak se toto podedření ještě zvyšuje. Mohl by být prostě pro mnohé nepohodlný.

Co z toho ale plyne? Podle pravidel těchto Wikipedistů je pan Toman nevýznamný (významnost asi určují oni, ne signatáři jeho prezidentské petice), proto nemají občané právo, aby o něm Wikipedie nezávisle informovala. Podle nich rovněž pravdivá informace z nezávislého blogu na idnes.cz je asi nepodstatná - "Na Wikipedii se nesmí používat primární zdroje, jejichž informace není dostupná prostřednictvím seriózního vydava…"

Takže čistě teoreticky, kdyby se v zemi, která většinu své historie prožila v cenzuře svobodného tisku, náhodou stalo, že se všichni seriózní vydavatelé (tu serióznost opět určuje kdo?) rozhodnou, že budou nějakého uchazeče o prezidentský post cenzurovat, tak se prostě nemají občané možnost o něm nic dozvědět. A to by si člověk myslel, že Wikipedie má sloužit ke svobodnému sdílení informací!

Miroslav Návrat

—————